Sopckie Centrum Seniora
 
 
SDom Pomocy Społecznej w Sopocie

Jesteś seniorem? Zostań wolontariuszem!

Czy wolontariat to dobra forma aktywności dla seniora? Na to pytanie w Sopotece odpowiadały przedstawicielki Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych (SCOP) i wolontariusze. Wszystko w ramach Sopockich Dni Seniora, które od 10 do 14 czerwca odbywają się w naszym mieście.

– Wolontariat to aktywność, która odmładza – twierdzi Anna Horak ze SCOP, prowadząca wtorkowe spotkanie w Sopotece. – Wprowadza fajnego ducha, daje wiele możliwości spróbowania tego, na co być może w latach młodości nie było czasu. Można też oczywiście rozwijać swoje zainteresowania czy pasje, na które szybciej nie było miejsca. To dobra forma na spędzanie wolnego czasu  i na pewno – na walkę z samotnością.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać seniorem wolontariuszem?

Żadnych – twierdzi Anna Horak. – Trzeba mieć po prostu chęci, trochę wolnego czasu i wolę współpracy, zrobienia czegoś na rzecz innych albo działania w przeróżnych obszarach życia społecznego, np. w kulturze albo w sporcie. Dobrze jest też mieć jakieś zainteresowania; najfajniejszy jest taki wolontariat, który jest zgodny z naszymi zainteresowaniami, niezależnie od wieku.

Opinię tę potwierdza Irena Głowacka, wolontariuszka seniorka.

– Jestem wolontariuszką akcyjną i zajmuję się głównie wolontariatem kulturalnym. Biorę udział w Sopot Festival, Sopot Classic, Literackim Sopocie, Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym, czy w  przeróżnych koncertach– wymienia pani Irena. – Jeżeli współpracuję z Teatrem na Plaży to pracuję przy biletowaniu, czy w szatni. W Operze Leśnej rozdaję ulotki, programy. Służę pomocą w odnajdywaniu miejsca, jeżeli jest to osoba niepełnosprawna to wjeżdżam z nią windą.

Dlaczego została wolontariuszką?

– Jestem aktywna i uważam, że fajnie jest wyjść do ludzi, coś robić – twierdzi pani Irena. – Mnie to po prostu sprawia przyjemność, uwielbiam uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, a jeszcze jak można wejść od kulis to sama frajda.

– Ja wolontariatem zajmuję się raczej dorywczo, ponieważ sporo lat mieszkałem za granicą, ale wróciłem do Sopotu i postanowiłem udzielać się dla miasta – wyjaśnia Zygmunt Lewandowski, wolontariusz senior. – W 2014 wziąłem udział w Halowych mistrzostwach świata w lekkoatletyce i od tego się zaczęło. Ponieważ znam język niemiecki pomagam przy tłumaczeniu np. na stoisku orchidei. Na Targach Seniora obsługiwałem dwa stoiska pomagając w porozumiewaniu się i sprzedaży.

Jakie trzeba mieć predyspozycje, żeby zostać wolontariuszem?

– Żadnych – twierdzi pan Zygmunt. – Wystarczy być miłym dla ludzi, lubić ludzi i z nimi rozmawiać. Zachęcam do wyjścia z domu, pomagania, bo siedzenie samotnie w domu dla osoby starszej nie jest przyjemne.

– I proszę nie bać się różnicy wieku – dodaje pani Irena. – Wolontariusze dogadują się bez względu na wiek. To wspaniali ludzie.

Wróć do kategorii:

Kontakt

Sopockie Centrum Seniora DPS Sopot

ul. Mickiewicza 49, 81-866 Sopot

scs@dpssopot.pl

tel. kom. 609 680 826,
tel. stacj. 58 717 32 03

Sopockie Centrum Seniora 2024.