Sopckie Centrum Seniora
 
 
SDom Pomocy Społecznej w Sopocie

Wikingowie w Sopocie, czyli Sopockie Dni Seniora

Już od rana seniorzy mogli zwiedzać sopockie Grodzisko i wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach pod nazwą „Spotkanie z archeologią”.

Zaczęliśmy od epoki kamienia, poprzez średniowiecze i wystawę „Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy” – mówi Paweł Pogodziński, kustosz Grodzisko Sopot Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. – Oprócz poznania historii seniorzy dobrze się bawili, ponieważ podczas zwiedzania dajemy dotknąć, potrzymać przedmioty. Można coś samemu przeciąć narzędziem krzemiennym, potrzymać miecz, zobaczyć jak walczyło się tysiąc lat temu. To nie jest typowe muzeum w którym nie można dotykać eksponatów, jest wręcz odwrotnie. Seniorzy oczekują tu także spokoju. Nasze Grodzisko jest miejscem nietypowym, ponieważ czas stanął tu w miejscu, znajdziemy tu spokój w całym tym pędzącym świecie, będąc jednocześnie 1 km od molo.

Z okazji Sopockich Dni Seniora na Grodzisku można było wysłuchać prelekcji „Ludzie epoki kamienia łupanego” z wykorzystaniem narzędzi krzemiennych oraz wykładu z pokazem uzbrojenia Słowian i Wikingów.

Seniorzy dowiedzieli się, że nie wszyscy Wikingowie nosili hełmy z rogami, a wojownicy kolczugi na gołe ciało – mówi Pogodziński. – Ale tak naprawdę nasi goście spędzili czas w szerszym gronie. To jest to, czego seniorzy potrzebują chyba najbardziej; towarzystwo.

Wróć do kategorii:

Kontakt

Sopockie Centrum Seniora DPS Sopot

ul. Mickiewicza 49, 81-866 Sopot

scs@dpssopot.pl

tel. kom. 609 680 826,
tel. stacj. 58 717 32 03

Sopockie Centrum Seniora 2024.